Belka
Sobota, 4 Maja 2024   imieniny: Florian, Malwina, Monika
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Piaseczno, Dzień Ziemi: Nurkowe Sprzątanie Glinianki w Gołkowie

2012-04-22  
Źródło artykułu: Własne, Autor zdjęć: sxc.hu
 
Piaseczno, Dzień Ziemi: Nurkowe Sprzątanie Glinianki w Gołkowie

W niedzielę 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska oraz Centrum Nurkowe Raja przy wsparciu Fundacji
Eco Choice oraz Urzędu Gminy Piaseczno zapraszają na nurkowe sprzątanie Glinianki w Gołkowie pod Piasecznem.

Zbiórka o godzinie 11:00. W planie jedno nurkowanie połączone ze sprzątaniem podwodnym zbiornika. Będą zapewnione worki raszlowe. Zachęcamy do zabrania ze sobą licznego suportu powierzchniowego, gdyż jednocześnie będzie się odbywało sprzątanie linii brzegowej w ramach akcji "Posprzątajmy razem naszą okolicę", nad którą objęliśmy patronat mediany.

To przedsięwzięcie organizowane przez Fundację Eco Choice mające na celu zaktywizowanie społeczności lokalnej oraz zaangażowanie w zrozumienie problemu dzikich wysypisk oraz gospodarki odpadami w Powiecie Piaseczyńskim. Dzień Ziemi to międzynarodowa akcja promująca postawę proekologicznych zachowań w społeczeństwie.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w 1970 roku w San Francisco. Miało to być święto "życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem
ekologicznego trybu życia oraz zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Rok później ONZ proklamowało utworzenie Światowego Dnia Ziemi. Każdego roku 20 lub 21 marca w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Szacuje się, że obecnie w obchodach dnia Ziemi bierze udział ok. 200 mln osób z ponad 140 krajów. Mimo, że ONZ oficjalnie obchodzi Dzień Ziemi w marcu, kwietniowe święto jest również wspierane przez tą organizację. Wiele krajów i miast na świecie przedłuża Dzień Ziemi na Tydzień Ziemi, który trwa zazwyczaj od 16 do 22 kwietnia.

Dzień Ziemi to okazja do organizowania akcji uświadamiających, że warto chronić środowisko naturalne. Na całym świecie organizowane są spotkania, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym oraz mające na celu uświadomienia zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Tego dnia wiele szkół organizuje specjalne akcje sprzątania świata, apele i lekcje poświęcone tylko tematyce ekologii.

W 2009 roku Zgromadzenie ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Matki-Ziemi, który postanowiono obchodzić 22 kwietnia.

 

Glinianki Gołków

W 1911 roku wydzielono Cegielnię Gołków jako osobną nieruchomość. Cegielnia w Gołkowie zaznaczona jest już na mapie wojskowej w 1839 roku. W okresie poprzedzającym wybuch I wojny światowej na wyposażenie zakładu składały się m.in.: maszyna parowa o mocy 100 koni, kocioł parowy 80 m3, dwie duże i jedna mała prasa, dwie pary walców, dwie pompy parowe, 9500 ramek do suszenia dachówek, miech i narzędzia kowalskie. W 1901 roku do Cegielni poprowadzono bocznicę od głównej linii kolejki wąskotorowej Warszawa – Góra Kalwaria. Linię wąskotorową z Piaseczna przedłużono do Grójca w okresie od 1911 roku do wiosny 1914 roku. Wówczas w Gołkowie wyznaczono przystanek i zbudowano murowany budynek stacji. Pas gruntu pod budowę stacji wykupiło Towarzystwo Akcyjne Warszawskich Kolei Podjazdowych. Na Glinianki w Gołkowie składa się 5 zbiorników: Bagierek (kąpielowe), Koparka, Zdrój i inne.

 

Patroni medialni: Piaseczno-Portal, Ekon, PolBlume, PWiK-Piaseczno, Nad Wisłą, Kurier Południowy, GazetaPiaseczyńska, Radio Mazowsze,  Przystanek Zalesie, Ngo.pl, Divers24.pl, Skauting.pl, ItvPiaseczno.pl, Radio Kolor, DzielnicaRodzica.pl, Piaseczno24.net.

DL
Komentarze
Kasia   2012-04-09 21:00:28
Super pomysł! Fajnie, że nawet na glinkach da się nurkować
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piaseczyński

Powiat piaseczyński – ten jeden z najbogatszych, a co za tym idzie najlepiej rozwijających się powiatów znajduje się w centralnej części województwa mazowieckiego, z siedzibą w Piasecznie. W obrębie powiatu znajduje się sześć gmin: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Tarczyn, Lesznowola, Prażmów.

Tereny stanowią przede wszystkim użytki rolne. Dużą część stanowią także lasy. Łączna długość ośmiu pieszych szlaków turystycznych to aż 200 km. Istnieją tu również znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Istnieją również oznakowane szklaki do konnych przejażdżek. Świadczy to tylko o tym, że w powiecie jest wiele do oglądania. Duże kompleksy leśne, wydmowe pagórki, skarpa Wisły, stawy i zalewy i nadrzeczne łąki zapewnią zapierające dech w piersiach widoki. Wśród zabytków trzeba wymienić XV-wieczny zamek w Czersku, liczne kościoły, ratusze, dworki, wiatraki i stare cmentarze. Na sportowców amatorów czekają kluby tenisowe i jeździeckie, a także spływy kajakowe na Wiśle. Również fani wędkowania poczują się usatysfakcjonowani. Wystarczy udać się na wypad do Zalesia Górnego, to właśnie tam znajduje się popularny ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola